Düzce Ticaret Borsası 03.11.1994 tarih 1994/92 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile kurularak 1995 yılı başından itibaren hizmet vermeye başlamıştır. İlk Yönetim Kurulu Başkanı Güngör PAK, 1994-1998 yılları arasında görev almış, 1998 yılında başkanlığa seçilen Nurettin KARSLIOĞLU halen görevine devam etmektedir. Borsa’nın kotasyonuna dahil olan ana madde fındık olup, kotasyondaki diğer maddeler; buğday, buğday unu, arpa, çavdar, mısır, nohut, kepek, kuru fasulye,  mercimek, ayçiçeği, küçük ve büyükbaş canlı hayvan, kümes hayvanları, süt, peynir, yumurta gibi hayvansal gıdalar ile tomruk ve kereste gibi orman mahsulleridir.

Borsa’nın iştiraki olan Düzce Ticaret Borsası Özel Gıda Kontrol Laboratuvarı, 10 Kasım 2009 yılında faaliyete geçmiş ve 2010 yılında akreditasyon belgesini almıştır. 500 m2‘lik kapalı alanı, uzman kadrosu, uluslararası kabul görmüş metotlarıyla, zamanında ve güvenilir sonuçlar vererek ihracata olumlu katkılarda bulunmaktadır. Ayrıca, TMO-TOBB Lisanslı Depoculuk A.Ş.’nin bünyesine fındığın da eklenmesiyle,  Ordu, Ünye ve Düzce pilot bölge seçilmiş ve 9 Kasım 2012 tarihinde Düzce’de lisanslı depo faaliyete geçmiştir. Ancak talebin beklenenin altında kalması sebebiyle kâr edememiş ve 2 yıl sonra geçici olarak faaliyeti durdurulmuştur.

Borsa’nın faaliyet alanı içinde; Akçakoca, Çilimli, Cumayeri, Gölyaka, Gümüşova, Kaynaşlı ve Yığılca ilçeleri bulunmaktadır.