Başkan Nurettin Karslıoğlu

 

 Düzce Ticaret Borsası olarak her yıl olduğu gibi 2017 yılında da ülkemizin en önemli tarım ürünü olan fındığın verimini arttırmak, sektörün önünü açmak ve ihracı geliştirmek adına çalışmalar yürütmeye devam ettik.

 Türkiye’nin önünde birikmiş olan ekonomik sorunların üretimin ve ihracatın gelişmesi ile mümkün olacağı bilinci ile projeler yürüttük.

Üyelerimizin ekonomik sıkıntılarının çözümü noktasında Hükümetimizin ve TOBB’ un başlattığı é Nefes Kredisi” projesine maddi kaynaklarımızla tam destek verdik.

 Son dönemde Hükümetimiz tarafından TOBB’un talep ve öneri ile yön verdiği, çalışma hayatı ile ilgili önemli düzenlemeler  yapıldı. Ama üyelerimizin çoğunun bu düzenlemelerden bihaber olduğu ve yeterli başvuru yapılmadığı için pek çok kaynak verimli kullanılamadı. Destek ve teşviklerin tanıtımı ve kullanımı konusunda toplantılar düzenledik.

Harvard Üniversitesi Uluslar Arası Kalkınma Merkezi,  2025’e kadar ülkelerin büyüme görünümünü analiz etti. Bu çerçevede ülkeler üçe ayrılmış. Birincisi, Bangladeş, Ekvator, Gine gibi üretim imkanları ve büyüme süreçleri sınırlı olan ülkeler. İkincisi, Hindistan, Türkiye ve Endonezya gibi imkan setleri geniş olup, bu imkanı daha iyi kullanmaya yönelik politikalar tasarlayarak potansiyellerini değerlendirebilecek ülkeler. Üçüncüsü, Japonya, Almanya, Amerika gibi zaten üretilebilecek her malı üretebilen bundan sonra büyümek için teknoloji- inovasyon sınırını ilerletmek zorunda olan ülkeler.

Reformları ihmal etmezsek Türkiye’nin daha rahat büyümeye imkan veren bir imkanlar seti mevcut. Bu yolda yapılacak her türlü çalışmada üstümüze düşeni yapmaya dün olduğu gibi bu gün de devam edeceğiz.

                                                                                                                                            Saygılarımla…

                                                                                                                               Düzce Ticaret Borsası Y.K  Bşk.

                                                                                                                                     Nurettin KARSLIOĞLU