Baskan Nurettin Karslioglu

 

 Düzce Ticaret Borsasi olarak her yil oldugu gibi 2017 yilinda da ülkemizin en önemli tarim ürünü olan findigin verimini arttirmak, sektörün önünü açmak ve ihraci gelistirmek adina çalismalar yürütmeye devam ettik.

 Türkiye’nin önünde birikmis olan ekonomik sorunlarin üretimin ve ihracatin gelismesi ile mümkün olacagi bilinci ile projeler yürüttük.

Üyelerimizin ekonomik sikintilarinin çözümü noktasinda Hükümetimizin ve TOBB’ un baslattigi é Nefes Kredisi” projesine maddi kaynaklarimizla tam destek verdik.

 Son dönemde Hükümetimiz tarafindan TOBB’un talep ve öneri ile yön verdigi, çalisma hayati ile ilgili önemli düzenlemeler  yapildi. Ama üyelerimizin çogunun bu düzenlemelerden bihaber oldugu ve yeterli basvuru yapilmadigi için pek çok kaynak verimli kullanilamadi. Destek ve tesviklerin tanitimi ve kullanimi konusunda toplantilar düzenledik.

Harvard Üniversitesi Uluslar Arasi Kalkinma Merkezi,  2025’e kadar ülkelerin büyüme görünümünü analiz etti. Bu çerçevede ülkeler üçe ayrilmis. Birincisi, Banglades, Ekvator, Gine gibi üretim imkanlari ve büyüme süreçleri sinirli olan ülkeler. Ikincisi, Hindistan, Türkiye ve Endonezya gibi imkan setleri genis olup, bu imkani daha iyi kullanmaya yönelik politikalar tasarlayarak potansiyellerini degerlendirebilecek ülkeler. Üçüncüsü, Japonya, Almanya, Amerika gibi zaten üretilebilecek her mali üretebilen bundan sonra büyümek için teknoloji- inovasyon sinirini ilerletmek zorunda olan ülkeler.

Reformlari ihmal etmezsek Türkiye’nin daha rahat büyümeye imkan veren bir imkanlar seti mevcut. Bu yolda yapilacak her türlü çalismada üstümüze düseni yapmaya dün oldugu gibi bu gün de devam edecegiz.

                                                                                                                                            Saygilarimla…

                                                                                                                               Düzce Ticaret Borsasi Y.K  Bsk.

                                                                                                                                     Nurettin KARSLIOGLU